Ponieważ potwierdzone przypadki COVID-19 nadal rosną, zaleca się, aby wszyscy nosili maskę z tkaniny, gdy wychodzą publicznie.
Eksperci twierdzą, że domowe maski nie ochronią nikogo przed zachorowaniem, ale mogą pomóc zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby przez osoby z wirusem.
Eksperci zalecają również, aby wszyscy nosili dystans społeczny i inne środki zapobiegawcze oprócz noszenia osłon twarzy.

Wiemy z ostatnich badań, że znaczna część osób z koronawirusem nie ma objawów („bezobjawowych”) i że nawet ci, którzy ostatecznie rozwiną objawy („przedobjawowe”), mogą przekazać wirusa innym osobom, zanim wykażą objawy ”. „Oznacza to, że wirus może się rozprzestrzeniać między ludźmi, którzy wchodzą w interakcje w bliskim sąsiedztwie – na przykład mówiąc, kaszląc lub kichając – nawet jeśli osoby te nie wykazują objawów”.

Zaleca się, nie wymaga, używania maski podczas publicznego wyjścia. Zalecenie dotyczy masek tekstylnych – w tym masek domowej roboty – a nie masek chirurgicznych klasy szpitalnej i masek filtrujących mikrocząsteczki N95.

Ochrona innych, nie ciebie

„Maski powinny być noszone za każdym razem, gdy jesteś w miejscach publicznych lub w pobliżu znajdują się ludzie. Maski działają jak fizyczna bariera chroniąca Ciebie i innych przed wirusowymi i bakteryjnymi cząsteczkami. Wiele osób nieświadomie zaraża innych, wychodząc i rozprzestrzeniając zarazki, kaszląc lub dotykając innych ”.

„Możesz wyjść w miejscach publicznych bez maski, jeśli nikogo nie ma w pobliżu. W przeciwnym razie, niezależnie od tego, czy jest blisko, czy w pewnej odległości, powinieneś nosić maskę z innymi w pobliżu. Jest to środek ostrożności i uprzejmość dla ciebie i osób w pobliżu. ”

Raczej nie jest możliwe, aby sama maska ​​z tkaniny była w stanie zapobiec wdychaniu mikroskopijnych cząstek wirusa.

„Koronawirus przejdzie bezpośrednio przez materiał i bandany… ale zapewni trochę ochrony dróg oddechowych, co może zmniejszyć osadzanie się kropelek wirusa na powierzchniach i u osób w pobliżu”.

„Noszenie maski jest dobre z dwóch powodów: zmniejszy ona 95 procent oddechu, który wysyła wirusa a także zmniejszy transmisję  z jamy ustnej, zapobiegając dostaniu się wirusa do nosa lub usta ”, jeśli dotkniesz zanieczyszczonej powierzchni, a następnie twarzy”. „Myślę, że to znacznie spowolni wirusa.”

Płócienne maski na twarz nie są respiratorami

Maski N95, które są noszone przez lekarzy, którzy mają bliski kontakt z tymi z COVID-19, są w rzeczywistości respiratorami.

Tworzą szczelne zamknięcie nad nosem i ustami i filtrują całe powietrze wchodzące lub wychodzące.

Z drugiej strony maseczki tkaninowe są znacznie bardziej podobne do masek chirurgicznych, które nie są hermetyczne i mają przede wszystkim zapobiegać rozprzestrzenianiu się zarazków wśród pacjentów przez personel medyczny.

Maski z tkaniny „chronią środowisko przed użytkownikiem, podczas gdy maski N95 z respiratora chronią użytkownika przed środowiskiem.

Zachowaj ostrożność podczas zdejmowania, aby chwycić maskę za opaski, a nie za materiał.

Maski z tkaniny należy myć codziennie lub po każdym dłuższym użyciu.

„Umyj go detergentem zawierającym wybielacz lub podobny do wybielacza składnik, wysusz i dobrze jest wyprasować”

Nakrycia twarzy wykonane z artykułów gospodarstwa domowego lub wykonane ze zwykłych materiałów po niskich kosztach w domu mogą być stosowane jako dodatkowy, dobrowolny środek zdrowia publicznego.

Materiałowe pokrycia twarzy powinny „przylegać ściśle, ale wygodnie do boku twarzy, być zabezpieczone za pomocą opasek lub pętelek na uszy, zawierać wiele warstw tkaniny, umożliwiać oddychanie bez ograniczeń, oraz być w stanie prać i suszyć w pralce bez uszkodzenia lub zmiany na kształt