W każdym większym i średnim mieście znajdziemy jedną lub kilka szkół jogi. Reklamują się one różnymi hasłami, takimi jak joga dla początkujących, dla najmłodszych, dla seniorów czy w końcu dla par. Informują, że dzięki praktyce wyciszysz się, pozbędziesz stresu, a także uelastycznisz i wzmocnisz swoje ciało. I wszystko to jest prawdą. Zanim jednak wybierzesz się na zajęcia, chcemy Ci przekazać kilka ciekawostek dotyczących wspomnianego systemu ćwiczeń.
Ciekawostki dotyczące jogi
W Polsce o jodze mówi się głównie pod kątem ćwiczeń. Warto jednak wiedzieć, że tak naprawdę jest to jeden z 6 podstawowych elementów systemu indyjskiej filozofii. Dotyka on zarówno ciała, jak i emocjonalności, systemu oddechowego oraz myśli. Jest to droga do rozwoju ducha, do szeroko pojętego samodoskonalenia się. Oto kilka informacji, które przybliżą Ci ten system.
- Słowo joga pochodzi z sanskrytu (język literacki używany w dawnych Indiach). Ma ono kilka znaczeń: jarzmo, kontrola, jedność, połączenie, zjednoczenie.
- Najstarsze archeologiczne ślady mówiące nam o tym, że uprawiano jogę, szacowane są na rok około 2 300 przed naszą erą.
- Wyróżnia się około stu praktykowanych stylów omawianej filozofii. W naszym kraju znane są między innymi hatha joga, joga kundalini, ashtanga joga i vinyasa joga.
- Z szacunków wynika, że osoby praktykujące jogę to w ponad siedemdziesięciu procentach kobiety.
- Powyższe informacje o jodze zaskakują, gdyż aż do 1973 roku panie nie mogły się legalnie oddawać praktykom jogi.
Czy joga to sport?
W niektórych krajach – na przykład Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej – jogę oficjalnie uznaje się za sportową dyscyplinę. Dlatego też pojawia się coraz większe grono osób, które chciałoby jej dołączenia do konkurencji rozgrywanych na Igrzyskach Olimpijskich.
Bez względu jednak na to, czy będzie to konkurencja olimpijska czy nie, osoby w każdym wieku mogą poprawić kondycję swojego ciała i ducha dzięki praktyce jogi. Dostępne są specjalne programy opisywane jako joga dla seniorów, joga dla seniorów, joga dla dzieci czy joga dla mężczyzn. Można też ćwiczyć jogę powietrzną, określaną jako aerial joga lub joga antygrawitacyjna. Trenuje się ją na chuście podwieszanej pod sufitem.