Aranżacja małych mieszkań to spore wyzwanie nawet dla doświadczonych i wykwalifikowanych projektantów. Takie powierzchnie często bywają niefunkcjonalne i nieustawne, przez co przebywanie w nich nie kojarzy się z komfortem i wygodą. Można jednak zrobić sporo, aby zaaranżować małą przestrzeń w taki sposób, by była praktyczna oraz atrakcyjna pod względem wizualnym. Aby tak było, musisz jednak unikać kilku kolejnych podstawowych błędów. Dowiedz się, jakich!

Jakich błędów w aranżacji unikać?

Podobają Ci się ciemne kolory w aranżacji? Zawsze marzyłeś o czarnej kuchni? Jeżeli posiadasz małe mieszkanie, niestety musisz odpuścić sobie ciemne oraz krzykliwe barwy we wnętrzu – inaczej będzie ono przypominało bardziej piwnice niż przytulne lokum. Małe projekty wymagają jasnej i stonowanej bazy – podstawą jest biały sufit. Zrezygnuj też z tapet i postaw na kolory takie jak biel, beż, złamane błękity czy modne szarości. Ciemne barwy możesz natomiast wykorzystać w formie dodatków, aby dodać wnętrzu nieco charakteru. Z czego jeszcze powinieneś zrezygnować? Z wizualnego przepychu. W praktyce oznacza to, aby nie przytłoczyć mieszkania zbyt dużą ilością przedmiotów, a także nadmiarem wzorów i faktur. Zdecyduj się na jeden wiodący styl i łącz ze sobą pasów, kraty czy kwiatowych wzorów. Kolejny ważny aspekt w małych wnętrzach to oświetlenie – za jego pomocą możesz dokonać prawdziwych cudów. Zamiast decydować się na jedno jego główne źródło, postaw na oświetlenie wieloźródłowe. Przydadzą Ci się lampy ścienne LED, stołowe oraz podłogowe. Dzięki nim przestrzeń wyda się wielowymiarowa oraz zyska głębię.

Funkcjonalna aranżacja małego mieszkania – o czym pamiętać?

O czym jeszcze powinieneś pamiętać, aranżując małe mieszkanie? O jednolitym doborze podłogi. W salonie, kuchni, sypialni czy łazience powinny znaleźć się te same materiały. W przeciwnym razie, przestrzeń wydaje się optycznie mniejsza i nieestetycznie podzielona. W małych metrażach podstawą powinny być ujednolicone i harmonijne płaszczyzny, dzięki czemu przejścia pomiędzy pokojami będą prezentować się lekko. Ponadto, aby mieszkanie nie stało się zagracone, zadbaj o odpowiednią ilość schowków. Taka przestrzeń powinna być wykorzystana co do milimetra. Jakie miejsca możesz wykorzystać w tym celu? Zaprojektuj szafki kuchenne aż pod sam sufit, postaw na praktyczną antresolę oraz przechowuj rzadziej używany przedmioty w schowku pod łóżkiem. W małym mieszkaniu pamiętaj również o przemyślanej aranżacji okna – wybierz lekkie firanki lub rolety, zamiast ciężkich i grubych zasłon.