Podczas budowania własnego domu nadchodzi moment, w którym trzeba zdecydować, co będzie się działo ze ściekami. Po wybraniu jednej z opcji trzeba się zastanowić nad tym, w jaki sposób zbudować takie szambo lub przydomową oczyszczalnie ścieków. Niektórzy robią to samodzielnie, ale jest duża szansa, że coś zostanie zrobione nieprawidłowo, co ostatecznie może doprowadzić do poważnej awarii, która będzie drogo kosztować. Na szczęście są firmy, takie jak bioHydret, które nie tylko pomogą przy wyborze rozwiązania dotyczącego ścieków, ale też w zrobieniu ekonomicznego i ekologicznego projektu oraz nawet w jego wykonaniu i montażu. Jest to bardzo dobra opcja, ponieważ nie narażamy się w ten sposób na niechciany błąd, a specjaliści mogą doradzić w wyborze odpowiedniej opcji.

Jak wygląda założenie szamba?

Montaż szamba nie jest taki trudny, jak może się wydawać. Pierwszym krokiem jest wybór zbiornika. Wszystko zależy od projektu, ponieważ tam będzie zawarta choćby jego wielkość. Następnie trzeba wykonać wykop, który będzie miał odpowiednią głębokość i szerokość. Zbiornik musi się tam bez problemu zmieścić. Kolejnym krokiem jest osadzenie szamba w ziemi i podłączenie go do rur kanalizacyjnych. Na koniec powinno się przetestować jego działanie. Jeśli nie napotkamy żadnych problemów, można je zakopać, zastawiając jedynie ujście dla studzienki, aby w łatwy sposób móc regularnie wybierać zawartość szamba.

Jak wygląda założenie przydomowej oczyszczalni ścieków?

Założenie przydomowej oczyszczalni ścieków nie różni się bardzo od montażu szamba. Należy oczywiście pamiętać o załatwieniu odpowiednich formalności w urzędzie. Kiedy mamy już wszystkie potrzebne dokumenty, możemy rozpocząć budowę. Pierwszym krokiem jest oczywiście, tak jak w przypadku szamba, przygotowanie miejsca. Następnie trzeba zrobić przyłącze do domowej sieci kanalizacyjnej. Później należy umiejscowić zbiornik i na sam koniec wykonać odprowadzenia do gleby, aby rozłożone i przefiltrowane fekalia w naturalny sposób wsiąknęły w glebę. Najlepiej wykonać cały ten proces za pośrednictwem odpowiedniej firmy lub przynajmniej skorzystać z konsultacji.