Przychodzi ten czas, w którym Twoja mała pociecha wyrasta już ze swojego pierwszego łóżeczka. Wtedy trzeba poważnie się zastanowić nad tym, jakie kanapy dla dziecka kupić. Jaki ich typ wybrać? Jak duże powinny być? Na jaki system rozkładania postawić? Czy mebel powinien mieć pojemnik na pościel? To tylko kilka z pytań, które są kluczowe przed zakupem. Poniżej przedstawiamy poradnik, który ułatwi wszystkim rodzicom podjęcie tej ważnej decyzji.

Kanapa rozkładana dla dziecka czy nierozkładana?

Absolutnie pierwszą, podstawową i najważniejszą kwestią w omawianym temacie jest to, czy postawimy na mebel rozkładany czy nie. Ten drugi będzie służył wyłącznie do zabawy, siedzenia. Jeśli więc potrzebujemy czegoś, co będzie pełniło funkcję łóżka, należy postawić na wersalki dziecięce z możliwością łatwego złożenia i rozłożenia. Do wyboru mamy najczęściej produkty z jednym z trzech systemów:

  • DL – sofa dziecięca, w której najpierw wysuwamy siedzisko, a później składamy oparcie.
  • Delfin – pod spodem siedziska znajduje się wysuwany wózek na kółkach, który wysuwamy. Później rozkładamy część z materacem i gotowe.
  • Klik-klak – to kanapa dziecięca rozkładana, w której unosimy siedzisko do momentu usłyszenia charakterystycznego dźwięku zwalniającego blokadę łóżka.
  • Belgijka – wyciągamy konstrukcję złożoną i ukrytą pod siedziskiem, po czym opieramy ją na przytwierdzonych do niej metalowych nóżkach.

Mała kanapa dla dziecka czy duża?

Co do rozmiaru wiele zależy od tego, czy chcemy na łóżku spać razem z dzieckiem czy nie. Drugie kryterium to rozmiar pokoju. Gdy maluch ma spać sam, wtedy szerokość powierzchni do spania może wynosić zaledwie osiemdziesiąt-dziewięćdziesiąt centymetrów. Gdy jednak chcemy czasem uśpić szkraba leżąc obok niego, dużo lepsza okaże się szerokość sto dwadzieścia-sto pięćdziesiąt centymetrów. Oczywiście nie zawsze taka się zmieści w pokoju pociechy. Zanim więc kupimy konkretny model, koniecznie dokładnie wymierzmy przestrzeń, którą mamy na niego przeznaczoną.

Jaką tapicerkę będzie miała wersalka do pokoju dziecięcego?

Po pierwsze: materiał, który jest dedykowany najmłodszym, musi być bardzo wytrzymały na rozerwania. Dobrze też, jeśli będzie plamoodporny, tak by po wylaniu przez dziecka soczku czy innego płynu łatwo było usunąć brud. Gdy te wymogi są spełnione, wtedy możemy przejść do nadruków, które znajdą się na wersalce. Oczywiście mogą być to tradycyjne, stonowane nadruki. Ale maluchy na pewno pokochają wersje z autkami, misiami czy ulubionymi zwierzątkami. Taka kanapa do pokoju dziecięcego będzie ogromnie chętnie używana i będzie doskonałym towarzyszem zabaw z rodzicami, rodzeństwem czy kolegami.

Szuflada na pościel

Bardzo praktyczną sprawą będzie to, jeśli kanapa do spania dla dziecka będzie zawierała schowek na pościel. Może mieć on formę szuflady wysuwanej bądź pojemnika bez opcji wysuwania. Obie wersje są równie dobre. I obie pomóc mogą w schowaniu nie tylko kołdry czy poduszki, ale też ulubionych misiów czy innych miękkich zabawek.