Ukulele to pochodzący z Portugalii niewielki instrument strunowy, który kojarzy się obecnie głównie z Hawajami. Przypomina ono małą gitarę i najczęściej ma 4 struny, chociaż podobnie jak inne instrumenty, występuje w kilku wersjach i wariantach. Poznajmy lepiej ten ciekawy instrument.

Rodzaje ukulele

Najczęściej spotykanym wariantem ukulele jest ukulele sopranowe. Jego menzura ma 13 do 14 cali, a na podstrunnicy znajdziemy 12 do 14 progów. Małe pudło rezonansowe sprawia, że dźwięki wybrzmiewają krótko, przez co instrument ten nadaje się głównie do wykonywania szybkich utworów, w których dynamicznie wybija się akordy. Układ strun w takim ukulele to standardowo G, C, E, A (od góry).

Ukulele koncertowe jest nieznacznie większe od sopranowego. Jego menzura ma 15 cali i wbudowane w nie jest 14 do 16 progów. Pozwala to na nieco wolniejszą grę, zwiększając gamę możliwych do zagrania utworów i umożliwiając wspólne granie z innymi. Jeszcze większe jest ukulele tenorowe, mierzące zazwyczaj około 17 cali (43 cm), z 17 do 19 progami. Sprawdzi się w grze solowej, m.in. z uwagi na dłuższy moment wybrzmiewania dźwięków.

Największa spośród ukulele jest barytonowa i cechuje się obniżonym strojem, przez co odpowiada on czterem pierwszym strunom gitary klasycznej. Rzadziej spotykane jest ukulele sopranino, o nastrojeniu wyższym niż C6, czy ukulele basowe, którego brzmienie zawdzięczamy wykorzystaniu zupełnie innych strun. Rosnąca moda na ukulele i poszukiwania wciąż nowego dźwięku i formatu sprawiają, że producenci coraz chętniej eksperymentują z tym bardzo ciekawym instrumentem strunowym i wprowadzają nowatorskie rozwiązania, będące połączeniem kilku rodzajów ukulele. Dlatego dobranie idealnego instrumentu do swoich potrzeb nie jest już żadnym problemem.

Co wpływa na brzmienie i jakość ukulele?

Poza samą budową i rodzajem ukulele, spory wpływ na jego brzmienie ma materiał, z którego zostało wykonane. Standardowo instrument ten jest wykonywany z drewna koa (gatunku akacji), który jednak nie wszędzie jest powszechny, a jego obróbka dość skomplikowana. Na szczęście wcale nie musisz wydawać majątku na najdroższe modele z tego drewna – można znaleźć również mahoniowe, cedrowe, palisandrowe, klonowe czy świerkowe instrukcje.

Ukulele jest bardzo ciekawym i szybko zyskującym na popularności instrumentem. Jest niewielki, łatwo go zagrać i nietrudno opanować na nim grę. Dlatego nie dziwi jego popularność również poza miejscem, gdzie jest najpopularniejszy – Hawajami czy Maderą. Kto wie, może to instrument dla Ciebie?