Stół z krzesłami to jeden z najpopularniejszych zestawów mebli, które znajdują się praktycznie w każdym domu. Najczęściej umieszczony zostaje w jadalni, dzięki czemu pozwala na wygodne i komfortowe spożywanie posiłków całej rodzinie. Często jednak ustawiony jest także w innych częściach domu, na przykład w salonie lub też kuchni. Jeżeli zdecydowałeś się na zakup gotowego zestawu, w skład które wchodzą krzesła i stół z pewnością Twoja aranżacja będzie prezentować się spójnie. Jednak, jeśli postanowiłeś kupić wszystkie te elementy oddzielnie, z pewnością przekonasz się, że ich połączenie jest trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Jak to zrobić dobrze?

Jak dobrać krzesła do stołu?

Wybór krzeseł do domu powinien być przemyślany – powinny one być nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale też funkcjonalne, wytrzymałe oraz wygodne. Ważne jest również to, aby były dopasowane do stylu, w którym już zaaranżowany jest wystrój wnętrza. Połączenie rustykalnego stołu z litego drewna wraz z nowoczesnymi metalowymi krzesłami nie byłoby najlepszym wyborem. Nie oznacza to jednak, że nie powinieneś eksperymentować – jeżeli liczą się dla Ciebie oryginalne i designerskie dodatki, odważne zestawy mogą przypaść Ci do gustu. Na przykład możesz zdecydować się na kilka różnych krzeseł, które jednak będą utrzymane w podobnym charakterze.

Stół i krzesła – jak dopasować te elementy?

Dobierając krzesła do stołu warto wziąć pod uwagę kilka czynników – między innymi jego kształt. Dostępne są stoły okrągłe, prostokątne lub kwadratowe – największe pole do popisu daje stół okrągły, pasują do niego praktycznie wszystkie krzesła. Innym ważnym aspektem, na który warto zwracać uwagę jest wybarwienie blatu i nóg – kolory powinny ze sobą współgrać, chociaż nie oznacza to, że muszą być utrzymane w tym samym odcieniu. Ogromne znaczenie ma też rozmiar stołu, a szczególnie jego wysokość, szerokość oraz długość. Dlaczego warto brać pod uwagę wszystkie te szczegóły? Ponieważ po zakupie krzeseł może okazać się, że siedzenie przy stole jest niekomfortowe, a nawet niemożliwe.